عاقبت بخیر شی Issabel

بعد از عاقبت شوم Elastix برای کاربراشو واگذاری به شرکت ۳cx شاید کاربرهای ایرانی بیشتر از هر جای دیگه دنیا از این شوک ناراحت شدند. به نظر من سادگی و نصب و راه اندازی این سیستم تلفنی با توجه به قابلیت های تلفنی که از Asterisk به ارث برده از دلایل اصلی استفاده گسترده اون تو ایران هست . همیشه مباحث زیادی در مورد پایداری و امنیت این سیستم و مقایسه اش با راه حل های دیگه یا هم خانواده هاش بوده که بحثیه که شخصا بهش علاقه ای ندارم و اینجا واردش نمیشم . اگرچه ما هم تو مینیاتل به دلایل خاص خودمون از این سیستم در پروژه ها استفاده نکرده بودیم ولی برای ما هم ناراحت کننده بود . بیش از هر چیز دیگه این بی توجهی و یه جواریی بی ارزش بودن کاربر ها برای تیم Elastix ناراحت کنندس . فروش ناگهانی کمپانی و عدم پشتیبانی و حتی حذف اخرین نسخه … تمامی مدارکی که به نام های مختلف مهندس ایلستیکس صادر کردند و .. این نوع رفتار مشخصا به جامعه متن باز لطمه خواهد زد.
ولی خوب همیشه نفراتی هستند که فقط نشینن و زانوی غم بغل کنند و تواناییشو دارند که یه تغییر ایجاد کنند . آیا پروژه issabel جمعی از همین کاربرهای دوست داشتنی هستش تا شاید ترمیمی باشند بر این خنجری که شرکت Palo Santo به قلب جامعه متن باز زد ؟ آیا میشه روی ایزابل حساب کرد ؟ آیا وقته که ایلستیکس ها رو با ایزابل جایگزین یا در نصب های جدید بجای ایلستیکس ۲٫۵ از ایزابل استفاده کنیم ؟
اینبار میخوام نتیجه گیریمو اول پست بزارم . اگر چه ایزابل از نظر امکانات تفاوت عمده ای با ایلستیکس نداره ولی جامعه ای که ازش حمایت میکنند به مراتب دلگرم کننده تر به نظر میرسه. ارتقاع امنیتی نه چندان هوشمند و کافی ولی قابل بیانی مثل نصب fail2ban داشته ولی در عین حال رفتاری که میشه از این شرکت دید بدجوری خاطرات ایلستیکسو به یاد ما میاره ..
از رنگ کردن پی سی ها و نصب ایزابل روش ..

تا راه اندازی دوباره اموزش و مدارک اینبار برای یک ایزابل شدن .

این به این معنی نیست که من با این موارد مشکل دارم .. نه اموزش نه درآمد زایی برای ادامه پروژه بد نیست . ولی هر چی بیشتر از عمر این پروژه میگذره به نظر میرسه بجای ارتقا و کار روی امکانات و موفقیت پروژه داره بیشتر ایلیستیکس دیگه ای با آینده ای مبهم ساخته میشه . ایزابلی که به نظر میرسه هنوز وقت نکرده یا براش مهم نبوده حداقل اسکریپت های نصب ایزابل رو باز بینی کنه …

به هر حال همیشه باید امیدوار بود . با بررسی فنی ایزابل و انتخاب دقیق که در انتخاب نسخه های بسته های نصب شده انجام شده میشه دلخوش بود .
استفاده از نسخه ۱۱ استریسک در کنار Maria DB 15.1 روی CENTOS 7

پس بهتره با امیدواری به آینده این پروژه یه آشنایی کلی باهاش پیدا کنیم .
خوب میشه گفت ایزابلی ها خوش سلیقه هستند . من که از رنگ بندیش خوشم امد.

ّایزابل

بخش های مختلف ایزابل رو میشه تو منوی اصلی دید .

 

• تنظیمات سیستم مثل ادرس ای پی و گروه بندی و کاربر ها
• تقویم و یک دفترچه تلفن ساده و کاربردی
• ایمیل
• فکس
• تنظیمات تلفنی
• گزارشات و بیلینگ
• یک سری ابزار اضافه و ماژول که باید نصب کنید
• بخش امنیت

برای افرادی که ایلستیکس کار کردن شاید یه نگاه کلی به منوها کافی باشه تا تفاوت حداقلی رو متوجه بشن .

و از نظر من فقط اضافه کردن Fail2Ban این وسط خودنمایی میکنه .

و البته سیاست پیشفرض نا صواب غیر فعال بودن فایروال

 

امید مهاجرانی

 


به کانال تخصصی استریسک بپیوندید .

pixelstats trackingpixel

۴ نظر

 1. saeid04 گفت:

  انقدر که از ایزابل با کنایه صحبت کردین خواهر شوهر با زن برادر نمی کنه من استفاده کردم بسیار بسیار بسیار استیبل هستش خیلی بهتر از الستیکس و هر استریسکی دیگه اگه خیلی از ایزابل گلایه دارید بسمه الله خودتون یه چیزی برای جامعه متن باز رو کنید

 2. سلام . ممنونم از نظرتون . البته من اصلا از استیبلیتی اینجا به کل انتقادی نکردم و برعکس با ذکر نسخه بسته های استفاده شده استقبال کردم . موفق باشید .

 3. mostafa گفت:

  سلام
  خوب بود جناب مهاجرانی
  یه سوال دارم
  میشه روی ایزابل ورژن استریسک رو بالا برد؟
  چون برای webrtc نیاز به استریسک ۱۳ یا بالاتر داره
  یا اینکه باید از استریسک خام استفاده کنم روی یه سرور دیگه؟

  • سلام . نمیدونم میشه بدون مشکل بروز کرد یا خیر . تا حالا تست نکردم . بهتره اگر میخواید تغییر بدید نصب Freepbx رو روی استریسک یاد بگیرید .. در اون صورت میتونید در صورت نیاز به اپگرید استریسک خودتون اپگرید کنید و واسط وب نصب کنید .

نوشتن دیدگاه